Jak być bardziej produktywnym, kiedy pracujesz z domu?

with Brak komentarzy

notatnik na biurkuPraca z domu jest  naprawdę przyjemna. Nie musisz poświęcać czasu na dojazdy, możesz pracować w elastycznych godzinach, jeśli masz ochotę to możesz wstać później czy nawet  pracować z łóżka. Ale taka praca wymaga też dużo samodyscypliny. Nie masz  już szefa  nad sobą i musisz sama  zadbać, aby wszystkie zadania  zostały wykonane  na czas.

Pozwól, że podzielę się z Tobą moimi tipami, jakie mi pomagają na co dzień być bardziej produktywną.

 

Stwórz miejsce, które będzie przeznaczone tylko do pracy.

Najlepszym rozwiązaniem będzie przeznaczenie jednego pokoju tylko do pracy on-line, gdzie nikt nie będzie  ci przeszkadzał i będziesz  miała łatwy dostęp do swoich materiałów. Ale nie zawsze jest tak cudownie – no bo co zrobic  gdy akurat nie masz  wolnego pokoju, który mogłabyś przekształcić w swoje biuro? Wtedy  lepszą opcją od  pracy w łóżku czy przy kuchennym stole będzie wydzielenie w pokoju miejsca do pracy.

Ważne jest także, abyś zorganizowała sobie  sprzęt do pracy: dobrej jakości krzesło najlepiej z regulowaną wysokością  i biurko, na którym będzie  ci się o wiele wygodniej pracowało niż  w łóżku a przede wszystkim twój kręgosłup ci za to podziękuje!

 

Planowanie 

Zaplanuj odpowiednio wcześnie jakie zadania  będziesz  wykonywać danego dnia i nie  zapomnij zorganizować wszystkie  materiały, jakie  będą ci  potrzebne, abyś nie  musiała  się co chwile odrywać od pracy, gdy będziesz  czegoś potrzebować.

Warto także przygotować sobie  odpowiednią ilość wody, aby, a także  zadbaj o drobne przekąski, aby nic nie  wybijało cię z rytmu.

 

Zadbaj o spokój

Praca w domu  jest niemałym wyzwaniem, zwłaszcza gdy  nie mieszkasz sama. Dlatego uprzedź domowników wcześniej, że w danych godzinach pracujesz  i żeby ci nie przeszkadzali. To bardzo ważne, bo każda przeszkadzajka  wybija cię z rytmu i później zajmie  ci dłuższa  chwile, by wrócić do tego, nad czym pracowałaś. Dlatego też uprzednio wcześniej zadbaj  o czas, jaki  spędzisz  z rodziną i  dobrze to zaplanuj a na pewno twoja  produktywność wzrośnie.

 

Multitasking

Wykonywanie różnych zadań jednocześnie bardzo spowalnia twoją produktywność. To mit, że pewne osoby są w stanie  wykonywać kilka zadań jednocześnie.

I oczywiście możesz  słuchać muzyki i jednocześnie sprzątać mieszkanie, ale  to są czynności, które wykonujemy automatycznie i nie wymagają  od  nas większego skupienia. Ale  kiedy probujesz wykonywać dwa różne zadania, które wymagają  skupienia to tak naprawdę przełączasz się  między tymi zadaniami, a nie wykonujesz ich jednocześnie! A to sprawia, że twoja praca jest mało efektywna.

Będziesz bardziej produktywna, jeśli skupisz  się na jednym zadaniu.

 

 


Jeśli ten wpis ma dla ciebie wartość, podziel się nim z innymi 🙂